čtvrtek 17. června 2010

Etymotic ER-20: Povinná výbava na fesťáky


Blíží se doba letních festivalů, je dobré se vybavit. Jasně že máte stan a spacák, ale nechybí vám třeba ještě něco?

Jak si tak pohodlně studuji, pochopitelně občas navštívím nějakou kulturní akci. No dobře, vymetu jich celkem dost, ale na tom až tak nesejde. Hlavně, jak už to tak na některých kulturních akcích bývá, hudba je tam dost nahlas. Tak nahlas, že mne to odrazuje od účasti. I přesto že potkat mne bez sluchátek na/v uších je téměř nemožné, nemám sluch otupělý natolik, abych dokázal bez problémů vydržet koncert nebo DJské vystoupení v klubu. O festivalech ani nemluvě - ozvučit širé prostranství si žádá megawatty výkonu, kterými naše uši krmí stále výkonnější technika.
Problém je v tom, že sluch ztrácíme. Neustále. Proč myslíte, že tolik důchodců špatně slyší? A vystavení přílišnému hluku situaci jen zhoršuje, což ostatně ukazuje tato tabulka. Z ní můžete vyčíst, jak rychle dochází k nevratnému poškození sluchu v závislosti na hlasitosti prostředí.


Běžný rockový koncert trvale poškodí sluch za pár minut. Že vás to neznepokojuje? V tom případě můžete přestat číst, zbytek článku by vám nepřišel příliš plodný.

Neb se v poslední době paktuji s hudebníky, vyslechl jsem si několik apokalyptických historek o tom, jak jednomu půl roku zvonilo v uších a další (flétnista) si poškodil sluch tak, že slyší všechny zvuky o oktávu výš. Rozhodl jsem se jednat.
Na trh již před nějakou dobou pronikly koncertní špunty. Od pěnovek za patnáct korun se liší konstrukcí - ta totiž pouze sníží úroveň zvuku (/hluku) ale neomezí spektrum. V případě pěnovek jsou to zejména výšky, které jsou v hudbě, jakož i při běžném rozhovoru poměrně důležité. Ostatně podívejte se sami.
*Ideální průběh by byl lineární, čehož nedosahují ani špunty koncertní, ale je vidět mnohem nižší útlum vyšších frekvencí.


Prošel jsem několik internetových diskusí a rozhodl se pořídit jedno z nejlevnějších řešení - Etymotic research ER-20. Dražší modely mohou vyjít i na několik tisíc, ale tam už se jedná o věcičky na míru pro profi hudebníky, což tak docela nejsem.
Etymotic ER-20 stojí u nás kolem 600 Kč, na e-bay lze pořídit za ceny od 300 Kč výše. To je docela fér. Kromě špuntů dostanete i relativně pevný transportní obal s řetízkem.

Zkušenosti
Přestože se část kterou zavádíte do zvukovodu může zdát dlouhá, nejedná se o nic hrozného. Doporučuji jednou rukou uchopit boltec ucha do kterého špunty zavádíte a táhnout jej směrem dozadu k temeni. Aplikace je pak jednodušší. Zpočátku špunty v uchu trochu tlačí, ale brzy na ně zapomenete. Pro jedince s menšími zvukovody (děti) je k dispozici upravená verze, kterou poznáte podle modré silikonové části.
Z ucha vám po aplikaci zůstane trčet část plastová, která je v mém případě průhledná (vyrábí se několik barev), takže si většinou nikdo ani nevšimne, že špunty máte. Obzvláště v případě jedinců vybavených delšími vlasy.
Parádní fotky na tomto blogu.

No a jak to hraje? Byl jsem mile překvapen. Je to jako když prostě ztlumíte okolní svět - vše slyšíte dobře, jen o něco tišeji. Hovor, hudba, nic není problém. ER-20 jsem měl v uších i během pracovní porady, ale jejich kvality doceníte především v hlučném prostředí, kde jsem konečně neměl problém si hlasitou hudbu užít. Obrovskou výhodou je, že pokud na vás někdo mluví (resp. křičí), tak mu rozumíte.
Za tu cenu skvělá investice, Etymotic ER-20 můžu vřele doporučit. S nimi by podle výrobce měla být situace následující:
* Jasně, celou dobu vycházím z údajů poskytnutých výrobcem. Subjektivním faktem ovšem je, že už mi prostě tolik nevadí kravál, takže špunty splnily mé požadavky na výbornou bez ohledu na to, kolik dB činí útlum. A vo tom to tak nějak je.

2 komentáře:

  1. Mohl by jsi mi doporučit prodejce z eBaye, od kterého si kupoval? Vážně přemýšlím o koupi, tak jestli máš nějakého ověřeného, pomohlo by mi to při rozhodování.

    OdpovědětVymazat
  2. Hned od toho nejlevnějšího, vzal jsem rovnou 3 páry a jen si chrochtám blahem. Bylo to doma za týden.http://bit.ly/bZBNPf

    OdpovědětVymazat

Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.

Related Posts with Thumbnails