neděle 4. října 2009

Jailbreak iPhone OS 3.1 - ultimátní průvodce


Varování: Následující článek obsahuje krom mnoha cizích slov také návod na to, jak případně přijít o záruku na váš iPhone. I když to taky není úplně pravda...

V mladické nerozvážnosti jsem před reklamací restornul svůj iPhone, ovšem jaksi ignoroval, že "restore" neproběhne na původní firmware, nýbrž na ten nejnovější, tedy na verzi 3.1.
S verzí 3.1 se ovšem instaluje také novější baseband firmware (firmware modemu) a novější bootloader. Zkráceně řečeno - iPhone není jailbreakovatelný součásnými -sn0w utilitkami (je třeba použít Pwnage Tool, toho čase pouze ve verzi pro Mac).
Jak z toho ven? Jde to vůbec? Jasně! Sice jsem se musel prohrabat desítkami různých webů, ale řešení je na světě. Tak tedy:

1. Stáhněte a nainstalujte iTunes 9

2. Stáhněte iPhone OS 3.0.1 firmware (nezapomeňte vybrat zda pro 3GS, 3G nebo 2G)

3. Zapněte iTunes, zobrazte menu s možností restore iPhone, držte Shift (Windows)/ Alt (Mac) a klikněte na Restore.

4. Nasměrujte iTunes na firmware 3.0.1 a potvrďte

5. Během restore se s největší pravděpodobností zobrazí následující chyba: "The iPhone “your iPhone” could not be restored. An unknown error occurred. (1015)".
Klídek, to je naprosto normální, ignorujte chybovou hlášku.

6. Ve Windows spusťte QuickPwn 2.2-1 a postupujte podle pokynu na obrazovce (restart zařízení)
poznámka: Pokud vám QuickPwn při spuštění hlásí chybu, updajtujte si Net. framework

7. iPhone by se měl restartovat a najet do systému.

8. Nyní spusťte opět iTunes s vloženou SIM kartou operátora. Měla by proběhnout jeho aktivace a iTunes bude hlásit, že je nainstalována verze 3.0.1. Super.

9. Nyní by již měl být iPhone jailbreakovatelný nástrojem redsn0w 0.8 - následujte instrukce programu.
poznámka: Nezapomeňte redsn0w nasměrovat k firmwaru 3.0! S jiným si neporadí.
poznámka 2: redsn0w 0.8 NEFUNGUJE korektně pod OS X 10.6 (Snow Leopard), osobně jsem jailbreak pomocí redsn0w prováděl na Windows XP, ale problém na 10.6 by měl jít vyřešit úpravou USB ovladače (ten originální totiž podle zahraničních fór nějakým způsobem brání využít DFU módu telefonu také ostatním programům)
Pro tento účel doporučuji naštudovat návod Kterak DFU mód na Sněžném Leopardovi zprovozniti.

10. Pro downgrade firmware modemu stáhněte ze Cydie Fuzzyband a aplikujte jej (funkční pouze pro bootloader do verze 5.09).

11. Nyní můžete provést downgrade na firmware 3.0 například prostřednictvím redsn0w!

Pěkně jsem se u toho zapotil, ale mám to! Můj iPhone 3G opět počítá znaky SMSek a o stavu baterie mne informuje také procentuálně. Fakt nechápu, proč tohle Apple "třigéčkum" prostě nedovolí bez jailbreaku. Naštěstí to jde řešit i jinak. Nebo možná - škoda že to musíme řešit jinak.
Nejnovější PwnageTool by měl umět jailbreaknout OS 3.1, mě se ovšem nepodařilo jej do founu nasypat, pravděpodobně kvůli problému s DFU módem.
A proč je vlastně jailbreak způsobí ztrátu záruky? Je to jednoduše výmluva. Pokud reklamujete notebook a máte na něm upirátěné Windows, servis to absolutně nezajímá. Není to totiž detašované pracoviště BSA, OSA, ani jiných podobných vykuků (sám kradení softwaru neuznávám, pouze se mi nelíbí jak podobné organizace fungují), jejich práce je pouze opravit hardware. Stejně by měl fungovat servis telefonů...

FAQ, aneb, na co se mě nikdo neptal, ale já na to stejně odpovím.

Je možné Telefon opětovně jailbreaku zbavit?
Jasně, stači prostě provést restore na originální (neupravený) firmware. Pokud iPhone netrpí nějakou hardwarovou závadou, vše proběhne v pohodě. Jen je třeba dát pozor, na jakou verzi restoruji (aby se nestalo to, co mě).

Rozdíl mezi Pwnage toolem a redsn0w.
Pwnage tool umožňuje vytvořit .ipsw soubor s nainstalovanými balíčky ze Cydie. Po restoru tímto firmwarem (přes iTunes) nemusíte znovu vše instalovat.
redsn0w telefon pouze jailbreakne a nainstaluje instalátory Cydia, případně Icy. Požadované balíčky pak musíte doinstalovat ručně.

Je možné jailbreaknout OS 3.1?
Yep. Zatím je to možné pouze na Mac OS X pomocí PwnageTool, který upraví původní .ipsw soubor, kterým se posléze telefon přes iTunes restorne.

Je možné OS 3.1 jailbreaknout pomocí redsn0w 0.8?
Nope. Nejvyšší verze jailbreakovatelná touhle utilitkou je 3.0.1 (a je k tomu potřeba mít v počítači 3.0 firmware, ze kterého redsn0w 3.0.1 udělá během jailbreaku).

Je možný downgrade baseband (firmware modemu)? (Hodí se pokud chcete instalovat OS 3.0)
Ano i ne, závisí to na verzi bootloaderu. Jednoduše stáhněte utilitku Fuzzyband (opět Cydia) a spusťte. Současná verze neumí downgradovat firmware na zařízeních s bootloaderm vyšším, než verze 5.08.


Tipy a triky

Chci vidět při psaní SMS počet znaků.
Stáhněte si ze Cydie SMShelper a nainstalujte. Po restartu telefonu se tlačítko Send/Odeslat změní na počítadlo znaků.

Chci zobrazit stav baterie v procentech.
Zde jsou cesty dvě - buďto nainstalujete SBSettings, který ve svých nastaveních možnost obsahuje, nebo sáhnete po utilitce AsBattery (v Settings > General > Usage se objeví možnost "Battery Percentage").
Obojí je na Cydii.

Chci synchronizovat cracklé aplikace přes iTunes.
Ale no tak, zase tak drahé to snad není ne? No dobře...
Přes Cydii nainstalujte AppSync.


A ještě by bylo fér uvést pár původních zdrojů:
Downgrade baseband firmware (nutný jailbreak)
Downgrade OS z verze 3.1 na 3.0.1, případně i 3.0 (Mac, Windows)
Jailbreak OS 3.1 nástrojem Pwnage Tool (Mac)
Řešení problému s DFU módem na OS X 10.6 (Sn0w Le0pard)
Firmware pro iPhone/iPod

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.

Related Posts with Thumbnails