neděle 3. ledna 2010

Slíbili jim iPhone, dostali Paroubka


V poslední době hýbe světem (a mně žlučí) fenomén zvaný Facebook. Ne, nepatřím k jeho skalním odpůrcům, sám jej nadšeně používám. Problémem jsou však samotní uživatelé.
Kdokoli s jakýmikoli úmysly může například založit takzvanou skupinu. Ostatní uživatelé se přidáním do této skupiny snaží vyjádřit svůj světonázor, zájem, oblíbené jídlo.. Nebo také něco jiného - viz. skupiny typu "nesnáším, když mi při s*aní šplouchá voda na pr*el!!!" (cenzurováno), nebo skupina, jejíž název mne děsí mnohem víc - "Cikáni do plynu!!!!"

Co mne dnes ráno dostalo byla skupina Mladí lidé volí Jiřího Paroubka!. Že by 78 000 lidí, kteří jsou schopni používat počítač, podporovalo tuto ostudu české politiky, je samo o sobě dost divné. Vysvětlení je však prostší, než by se na první pohled mohlo zdát.
Skupina se původně jmenovala úplně jinak a slibovala po dosažení určitého počtu členů losování o iPhone. Nasvědčují tomu komentáře typu "tak šup sem s ním", "hm..ten bych chtěla..", "stylová shitovka...............alespoň by si můj pes měl s čím hrát :oD", nebo "pak pisnete jestli ho nekdo vyhral...mno newím mno...xD". Člověk neznalý poměrů by měl pocit, že se soutěží o nechvalně proslulého politika...

Přes 78 000 uživatelů se stalo členy, aby vyhráli iPhone. Nyní se otevřeně hlásí k podpoře Paroubka.
Skupina byla založena z profilu jménem Roman Filip, bohužel se administrace vzdal dříve, než jsem mohl pořídit screenshot, Petrovi se to naštěstí podařilo. O pravosti jména, potažmo profilu, se lze dohadovat - neobsahoval fotku, ani osobní informace. O jeho spojitosti s ČSSD můžeme tedy opravdu jen pochybovat.

Možnost neomezeného zakládání skupin bez kontroly administrátorem se ukázala být poměrně palčivým problémem také například u tzv. Stalker Catcheru. Plný název skupiny zní "๑۩۞۩๑ Kdo si prohlíží tvůj profil ► STALKER CATCHER ◄ ๑۩۞۩๑" a uživatelům, kteří se do ní přidají bylo slíbeno že zjistí, kdo tráví kolik času na jejich profilu. Přidalo se sem přes půl milionu důvěřivců a jedná se o jeden ze současných nejslavnějších hoaxů (poplašných/nepravdivých zpráv). Napáleným nejenže nevadilo, že služba nefunguje, ale ještě ochotně zvali do skupiny ostatní přátele. Čtěte více na zive.cz
K čemu tohle někomu je? Myslete. Můžete v jednom okamžiku oslovit půl milionu lidí...

Na podobném principu funguje i skupina "๑۩۞۩๑ TLAČÍTKO ►NELÍBÍ SE MI◄ - NÁVOD TADY!!! ๑۩۞۩๑" (všimněte si podobného vizuálního stylu se Stalker catcherem). V současné době přes 122 000 fanoušků.

NĚJAKÉ RADY? Ano, pár mě jich napadá...

Znaky podezřelé stránky:
- podezřelý zřizovatel/administrátor (žádná fotografie, profil bez informací, bez přátel)
- nejasný zřizovatel soutěže
- výzva, abyste zaslali pozvánky všem svým přátelům
- nemožnost kontaktovat zřizovatele/administrátora

Jak se bránit
- zkuste občas použít mozek
- bezhlavě se nepřidávejte do skupin, které vykazují znaky popsané výše
- mějte přehled o tom, jakých skupin jste členem - držte jejich počet pod kontrolou (do 100)
- pokud skupina/aplikace nevykazuje činnost, kterou slibovala, okamžitě ji opusťte
- neumožňujte podezřelým aplikacím přístup do vašeho profilu

6 komentářů:

 1. Pokud jde o screenshot s Romanem Filipem - tady ho mas. Tusil jsem vyvoj a tak jsem ho poridil:)
  A kdyby sem sel vkladat odkaz, tak ho sem dam. Kdyz tak muzu poslat...

  OdpovědětVymazat
 2. Za odkaz bych byl vděčný, pošli na crteczek uzenáč gmail tečka com.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyby se lidé (fejsbůkaři) tak bezhlavě nepřidávali do všelijakých skupin. Nejvíce mně pobaví, když se polovina mých "přátel" přidá k nějaké z infantilních skupin:
  - Přikyvuju a pak zjišťuju, že nevim, co řikal.. ,
  - Neumím zpívat, ale přesto si zpívám pořád :D ,
  - Chci aby byl rok 2010 lepší než 2009.....♥ a
  - Když Nemůžeš Někoho Dostat z hlavy .. MOŽNá .. Tam má proStě Být...!

  Už jen podle neuspořádaného nebo gramaticky nesprávného názvu musí být jasné, že tuto skupinu zakládal nějaký nevyrovnaný jedinec.

  Nejvíce mně překvapilo, když si okamžitě začali stěžovat a řešit to... Sami na sebe ukazují jací to jsou hlupáci, když se přidají do pochybné skupiny a čekají, že od někoho dostanou něco zadarmo.

  OdpovědětVymazat
 4. já se stal fanouškem "Zjisti kdo masturbuje u tvého profilu - MASTURB CATCHER" :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj,
  jenom bych mel malou vytku ke clanku.
  "๑۩۞۩๑ TLAČÍTKO ►NELÍBÍ SE MI◄ - NÁVOD TADY!!! ๑۩۞۩๑" - to je mozna skutecne fake, nicmene existuje addon do firefoxu, ktery toto tlacitko skutecne zprovozni. Sam jsme to nezkousel, kamaradi jo, takze tlacitko "dislike" bude zrejme jen pro FF users.

  OdpovědětVymazat
 6. V tom případě se nejedná o výtku, ale potvrzení toho co píšu ;-)
  Dislike přidat jde, stejně jako jde změnit vzhled pomocí addonu Greasemonkey (úprava CSS). V obou případech se ale jedná o známé postupy a zmíněné skupiny (resp. jejich zakladatelé) je používají čistě k rozšíření databáze, kterou následně zneužijí např. pro marketingové účely.

  OdpovědětVymazat

Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.

Related Posts with Thumbnails