pátek 29. července 2011

Nové domény prvního řádu a co s timDneska to měla být rychlovka. Nikdo nemá čas číst dlouhé články a já nemám čas je psát. To by bylo ve výsledku oboustranně výhodné, ale ne vždy svět funguje tak jak potřebujete...


ICANN (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) po dlouhých letech vyjednávání (netuším s kým a je mi to šumák) přišla s následující, průlomovou, exkluzivní záležitostí s úplně novou recepturou:

Novými TLD (Top Level Doménami).

Co to sakra je?
Až donedávna jsme měli 22 domén prvního řádu (koncovka .com, .org, .info, ...). Tyto domény v rámci internetová adresy sdělují uživateli, co má na druhém konci čekat – komerční subjekt (.com), vládní organizaci (.gov) nebo jinou organizaci (.org).

Dále zde máme 250 domén států a území (.cz, .us, .uk), které nám zase říkají, v jakém státě majitel domény podniká, případně pro jakou zemi je stránka určena (lokalizována).

A teď kde je vlastně ta změna

Příklad: Řekněme že se jmenujete Dušan Chládek. Přemýšleli jste někdy, jaké by to mohlo být, vlastnit doménu .chladek? Mít webovou adresu www.dusan.chladek? E-mail ja@dusan.chladek? Pánové z ICANN zřejmě taky, takže nám umožní registraci domén tohoto typu.

Dušan Chládek si ale nákup top level domény .chladek určitě rozmyslí. Cena za její registraci je totiž 180 000 $ (dle současného kurzu něco přes 3 mega v českých Korunách). Nepočítaje další náklady spojené s administrativou a udržováním.

Háček je kde?
Cenové bariéra je první věc která by vás měla odradit. Druhou branou je ověřovací proces, v rámci kterého se rozhodne, zda o doménu žádáte oprávněně.
Důvod je pochopitelný – doménu už si nemůže registrovat jen tak nějaký póvl. Tyto praktiky vedly v minulosti k takzvanému cyber squatingu (doménovému spekulantství). Řada vykuků zabírala domény, které by se mohly hodit někomu jinému a snažila se na jejich následných prodejích vydělat (ve skutečnosti je to stále slušný kšeft). Případně měla zakoupenou řadu domén, které byly nápadně podobné nějaké dostatečně navštěvované.

Příklad: Coca-cola má doménu coca-cola.com, spekulant tedy, za předpokladu že to výrobce limonády nevychytal, zakoupí cocacola.com, umístí na ní reklamu a vydělává na lidech kteří se k němu dostali de-facto omylem.
Coca-cola samozřejmě může o odejmutí domény spekulantovi požádat, protože má na své jméno ochrannou známku, ale ne vždy to jde (spekulant má zaregistrovánu ochrannou známku cocacola, protože v dané zemi třeba byla volná) a pak je jednodušší se s ním domluvit (rozumějte odevzdat tučné výpalné).
Případ s Colou se nemůže stát, protože má celosvětovou ochrannou známku, ale menší firmy, které mají značku lokálně a expandují do okolních zemí, mohou na tento problém narazit.

To ovšem neznamená, že se s novými TLD nebude spekulovat. Co třeba taková doména .shop? Já bych si dal říct...

V čem jsou tedy výhody nových TLD:
1. Pokud na ni máte, znamená to, že nemáte problém vypláznout 180k $. Gratuluji.
2. Odpadají subdomény a kvůli každé micrositě nemusíte kupovat novou doménu. Vše si generujete pod svojí TLD.
3. Hodí se tedy pro subjekt, který generuje řadu domén.

Přiklad: Google vlastní doménu blogspot.com a vygeneroval mi adresu crtec.blogspot.com. Pokud Google zakoupí TLD .blogspot nebo .blog, můžu se těšit na krásnou doménu crtec.blog.

4. Je důvěryhodnější, protože ji nemůže mít jen tak někdo a tím klesá riziko napálení.
5. Říká poměrně přesně co jste zač.

Příklad: Řekněme že máte Audi. A ne auto, ale rovnou celý koncern. Jakou chcete webovou adresu? Audi.audi vypadá přinejmenším podivně a adresa A8.audi nevypadá jako něco co nutně potřebujete.
Ale co taková audi.car? Nebo audi.auto?
Pak ještě zbývá dořešit co na to takový Volkswagen, Kia nebo Yugo.

Co si od toho neslibovat:
1. Lepší SEO. Prozatím s tím roboti vyhledávačů nepočítají, ale nikdo neví jak to bude v budoucnu. Trendem ale je řešit obsah spíše než doménu, takže se obávám že SEO do kytek nepůjde.
2. Lokalizaci. Když máte audi.car, pochopí to řada anglofonních zemí. Má ale doména .car smysl třeba pro Indii, nebo budete raději kupovat audi.in?

Kde jsem vzal ty moudra:
Hýr http://globerunnerseo.com/new-top-level-domain-extensions-tlds
a hýr http://helpmyseo.com/seo-blog/425-whats-in-a-name-will-the-new-top-level-domains-tlds-affect-your-seo.html

Napsal jsem v článku nějakou blbost? Zapomněl jsem na něco? Máte pocit že bych světu udělal lepší službu, kdybych se stal válečným zpravodajem? Dejte vědět v komentářích.

1 komentář:

  1. Chci se zeptat co s tím když s emi na stránce zobrazuje 1 článek ale v nastavení mám napsané že 10? Díky

    OdpovědětVymazat

Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.

Related Posts with Thumbnails