Jsou tomu téměř tři měsíce, co DELL představil svou novinku Adamo. Ta využívá podobnou konstrukcí, jakou nedávno s převelikou slávou představil u své současné řady MacBooků Apple. Takzvané Unibody pouzdro je tvořeno masivní částí obrobeného hliníku, díky čemuž lze vyrobit tenčí a lehčí šasi při zachování vysoké pevnosti a odolnosti. A ke všemu je to dobře recyklovatelné - tento trend se mi opravdu líbí, fandím ekologii, pokud je v rozumných mezích.
V čem se Adamo od srovnatelného Macbooku Air liší? Tak především je to na první pohled výrazně členitější kryt, kterým se od minimalismu jablečného konkurenta vzdaluje. Uchycení displeje je také poměrně netradiční, stejně jako umístění portů. Nevím proč se je DELL rozhodl usadit všechny na zadní stranu (hádám že kvůli zachování úzkého profilu), ale osobně bych takový notebook nechtěl. Představa, že při každém připojení flashdisku musím sklápět displej a šmátrat někde vzadu mne ani trochu neláká. Nehledě na to, že lehce zapomenete co v portech máte a hrozí tak vytržení kabelu nebo zalomení konektoru při neopatrné manipulaci. Nic lákavého, to vám povím.
Absenci optické mechaniky bych neoplakával - při dnešní ceně externích disků je vypalování DVD ztráta času a pěkná otrava k tomu. Problém nastane pokud chcete přeinstalovat systém, ale, ruku na srdce, to není úkon, který bychom dělali příliš často. V dané kategorii se počítá s tím, že v domácích podmínkách je notebook doplněn plnohodnotným stolním počítačem. Mimochodem - tuto záležitost má Apple u svého Airu vyřešenou opravdu elegantně aplikací Remote Disc - notebook může bezdrátově sdílet mechaniku (dokonce s možností bootování) s jiným počítačem, který je jí obdařen. Třeba se něco podobného objeví časem i pro Windows mašiny.
Neduhem, kterým trpí společně s jablečným konkurentem, je displej překrytý sklem. Proč, proboha PROČ to někdo dělá?! Léta boje s odlesky pokračují návratem k nim. Historie se opakuje. Nechybí mi matné displeje, ale sklo opravdu ne - ani kvalitní LED podsvětlení odlesky neodstraní, zato antireflexní úprava téměř ano. Snad společnosti vyslyší nářky uživatelů, které tato vlastnost zrazuje od koupě, a zjednají nápravu.
Abych jen nehanil - opravdu moc se mi líbí zpracování klávesnice a strašně rád bych ji vyzkoušel. Plochý zdroj má správnou cestovní velikost a nebude problém nosit jej společně s notebookem. Největším benefitem bude pochopitelně velmi úzký profil a LED diodami podsvícený displej.
Shrnuto podtrženo - Adamo je zajímavým počinem a první vlaštovkou v unibody Windows noteboocích. V některých praktických věcech trochu pokulhává, ale v ruce jsem ho neměl, tak nemohu být přehnaně kritický. Co do poměru cena/výkon ovšem bez debat vede Air od Apple.
Jen více hliníkových unibody notebooků! Z větší konkurence budou těžit především uživatelé, stejně jako z pevnosti konstrukce, která se může směle měřit s legendárními IBM ThinkPady.
Nejdůležitější údaje k novému DELLu Adamo (levnější/dražší model):
- Cena $1999/$2699
- Rozměry 331 x 242 x 16.39 mm
- Hmotnost 1,81 kg
- Výdrž na Li-Pol baterii okolo 3 hodin (výrobce slibuje až 5)
- 1,2/1,4 GHz Intel Core 2 Duo
- 2/4 GB DDR 3 RAM
- Grafická karta Intel X4500
- 64/128 GB SSD
- 13,4" 1,366x768 LED podsvícený HD displej s poměrem stran 16:9
- 1,3 Mpix webkamera
- Bluetooth
- eSATA
- LAN
- Wi-Fi
- 3G modem (jen dražší model)
- Windows Vista Home Premium
Zdroje:
Oficiální stránka produktu
recenze na cnet.com
Žádné komentáře:
Okomentovat
Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.