sobota 11. prosince 2010

Jak (se pokusit) opravit MagSafe adaptér [howto]


Pokud se vám tak jako mně podařilo ukroutit kabel u vašeho MagSafe adaptéru, máte v podstatě dvě možnosti. Pokusit se o jeho opravu, nebo okamžitě klusat do obchodu pro nový.
Za originální zdroj dáte v lepším případě 2 000 Kč, za neoriginální okolo 1 500 Kč, což je palba jako prase, srovnáte-li s cenami na e-bay (od 800 originální, neoriginální již za 400 včetně poštovného).

Řekněme že zdroj jsme objednali z ciziny a než nám přijde, musíme nějak uschopnit to, co máme.
Předesílám, že adaptér není zamýšlen jako servisovatelný a pokud se do něj chcete dostat, neexistuje nedestruktivní způsob. Zakládáte-li si na řemeslném zpracování a nechcete aby bylo poznat že jste se v tom vrtali, pak vás ujišťuji že výsledek vás nenadchne. Ale možná to bude fungovat.

Oba hlavní plastové díly jsou k sobě přilepeny. Jediný způsob jak je od sebe oddělit je narvat do spáry šroubovák a pomoct tomu kladivem. Doporučuji začít na té straně, kde je vývod kabelu, jde to lépe. Pokud je to možné, jeďte hrotem šroubováku směrem po spáře, jinak riskujete poničení vnitřních součástek a to je pochopitelně konečná... Na fotce si všimněte drážky–oba plastové díly nedrží žádné západky, ale jsou přilepeny po celém obvodu.

Když už se konečně povede to dílo rozložit, je potřeba nějak napojit kabel. Na použití původního vývodu (té šedé zátky u které se vám to pravděpodobně ukroutilo) zapomeňte, kabel je uvnitř zalitý. Já kabel připájel přímo k tištěnému spoji uvnitř zdroje, udělal na něm uzel a vyřízl mu malou drážku. Nevychází tedy zadní stranou adaptéru, ale směrem do boku.


Jakmile se podaří to celé zase nějak napasovat, přichází čas pro nejuniverzálnější opravný prostředek lidstvem vynalezený. Izolačku. Na doprovodné fotografii vidíte nestandardní vyvedení kabelu a taky ďuznu po tom původním.

Dokonáno jest. Není to nic co byste si dali na poličku vedle fotky vaší mámy, ale účel splní.


No a to je všechno. Gratuluji všem kteří se nebodli šroubovákem nebo si někde něco nepřiskřípli. Pokud vám to navíc funguje, pusťte si za odměnu nějaký pěkný film na vašem právě se dobíjejícím MacBooku.

4 komentáře:

 1. Pokud MacBook používáte k práci a nemůžete si dovolit čekat na doručení ze zahraničí - tak tady je originál 60W za 1490,- Kč a neoriginál 60W za 990,- Kč - vše skladem - doručení do 24hodin.

  Nabíječka pro Apple MacBook - 60W MagSafe - 1490,-
  http://www.applemix.cz/89-originalni-nabijecka-pro-apple-macbook-60w-magsave.html

  Neoriginální nabíječka pro Apple MacBook - 60W MagSafe - 990,- Kč
  http://www.applemix.cz/158-neoriginalni-nabijecka-pro-apple-macbook-60w-magsafe.html

  OdpovědětVymazat
 2. ...nebo si 2-5 týdnů počkat a objednat si to v přepočtu za 500-600 z Dealextreme. + EU koncovka tam je za 1,7 $ což je skoro zadarmo...

  http://www.dealextreme.com/p/replacement-60w-power-supply-ac-adapter-for-apple-macbook-34973

  http://www.dealextreme.com/p/replacement-85w-power-supply-ac-adapter-for-apple-a1172-a1184-macbook-13-more-25213

  DX můžu jen doporučit, nikdy jsem neměl s nimi problém...

  OdpovědětVymazat
 3. Díky, Dealextreme znám, ale eBay je často levnější. Nakonec jsem koupil origo adaptér za necelých 800 právě přes eBay, což je vcelku rozumná cena..

  OdpovědětVymazat
 4. No tfuj!!! :-D
  Rozlousknout to moc pěkně nejde... snad jen to trošku zkusit v nějaké hadře pomačkat ve svěráku, což jsem nezkoušel.... ale ta průchodka se dá v poho použít... stačí jí z vnitřní strany odvrtat, vytahat zbytky kabelu a je to... a na kabelu raději udělat uzel. A celé to pak zpět zalepit sekundáčem a je to pak téměř jako nové ;-)

  OdpovědětVymazat

Prosím, odesílejte své komentáře po zralé úvaze, ve formě adekvátní vašemu věku a dosaženému vzdělání.
Odlišný názor vítám, musí být ale vyjádřen kultivovaně a hlavně musí být k věci.

Related Posts with Thumbnails